דף הבית > שריד

אודות שריד

קיבוץ שריד הוקם על ידי חברי קבוצת "אחוה", שהתקבצו בליטא בשלהי מלחמת העולם הראשונה. היו אלו צעירים שהכשירו ידם למחרשה בנכר ועם ראשית העלייה השלישית יצאו לדרך.

עם הגעתם ארצה, אחרי תקופה קצרה של קיום עצמאי כאחת הקבוצות שחנו על הר-כנרת, הם החליטו להצטרף ל"גדוד העבודה". הקבוצה נדדה בתור פלוגת עבודה בתחנות שונות: מגדל, כפר-גלעדי, אילת-השחר ויבנאל, אך מתוך שאיפה להתיישבות קבועה החליטה לפרוש מהגדוד. תחילה פנתה הקבוצה לגניגר ומשם עלו ראשוניה ב- 31.7.1926 לנקודת הקבע על גבעת כניפס - היא שריד.

כעבור פחות משנה נוצר האיחוד בין קבוצת "אחוה" לקבוצת "ביברכה", שחבריה השתייכו לתנועת "תכלת לבן" בצ'כוסלובקיה. היו אלו נערים שחלמו על חברה חדשה בארץ האבות, על שיתוף ושוויון וחיי צוותא בקומונה חקלאית. היו בתוכם חברים שהספיקו עוד בחו"ל לעבור הכשרה מקצועית. עם עלייתם ארצה הם נדדו בעקבות הפרנסה: עין גנים, עפולה, המושבה הגרמנית בחיפה, אך חוסר העבודה והטלטולים הגבירו את הכמיהה להתיישבות. באביב 1927 הגיעה קבוצת "ביברכה" לשריד והצטרפה ל"אחוואים".

קיבוץ שריד נקרא על שם ישוב שמוזכר בספר יהושע י"ט: "וַיַּעַל הַגּוֹרָל הַשְּׁלִישִׁי לִבְנֵי זְבוּלֻן לְמִשְׁפְּחֹתָם וַיְהִי גְּבוּל נַחֲלָתָם עַד שָׂרִיד:...." מתוך שרידים ארכיאולוגים שנמצאו ב"תל שדוד" הסמוך לקיבוץ, סבורים החוקרים כי חשפו את עקבותיו של אותו ישוב מקראי עליו מסופר בספר יהושע.

בינואר 1931 הצטרף קיבוץ שריד לקיבוץ-הארצי של השומר-הצעיר. מהלך זה היווה מנוף להרחבת המשק ולביסוסו, ונקלטו בו השלמות שכל אחת מהן הוסיפה גוון חדש לנופו המשקי והחברתי של המקום.

בדצמבר 1931 - השלמת "הבונה" - חניכי השומר-הצעיר מפולניה שעברו תקופת עצמאות בפתח-תקוה.

במאי 1932 - השלמת ג' ד' - מיוצאי "ברית הקיבוצים" בגליציה שעשו זמן מה בנס-ציונה.

ביולי 1934 - השלמת "מלט" - חניכי "השומר הצעיר" מרומניה שעשו פרק זמן ב"גבעת מיכאל" בנס-ציונה.

ביולי 1941 - השלמת קיבוץ א"י ה' שהתגבש בהכשרה בפתח-תקוה. עם חבריו נמנו חניכי השומר-הצעיר מגדוד "עין שמר" בחיפה ובחדרה, וחברי "נוער א" - יוצאי תנועת ה"ורקלויטה" מגרמניה שהתחנכו בשריד ובחרו להשלים בה.

באוקטובר 1943 - השלמת "גדוד השדה" - עם חבריו נמנו חניכי "השומר הצעיר" מקני חיפה, קרית-חיים ופתח-תקוה שאליהם הסתפחו גם מספר חברים מהגימנסיה, וחברי "נוער ב" - נערים מגרמניה שהתחנכו בשריד. איתם שבו הביתה, כחברים, הבנים הראשונים של שריד.

במפקד הראשונים יש למנות עוד "השלמה" אחת, אלו הם החברים המרובים שנקלטו כבודדים והיו אף הם בין בוניו ומעצביו של הקיבוץ.

בתמונה שצולמה באפריל 1928 נראים ראשוני קיבוץ שריד עם אורחים מצ'כיה הסופר מקס ברוד והעיתונאי פליקס ולטש.

אתר שריד

"אחוה"

"ביברכה"

"מלט"

"הבונה"

"ג-ד"

"קיבוץ ה' "

"גדוד השדה"

"השלמת" בודדים - חברים שהגיעו אלינו לא במסגרת קבוצה