דף הבית > שמות > אולי ברק (בורק)

אולי ברק (בורק)

2.10.1901-23.8.1975
כהן שם משפחה קודם
מוריץ שם האב
זופיה שם האם
יכניץ, צ'כוסלובקיה היכן נולד(ה)
מאי 1925 שנת עליה
2.10.1901 תאריך לידה לועזי
י"ט בתשרי, תרס"ב תאריך לידה עברי
23.8.1975 תאריך פטירה
בשריד היכן נקבר(ה)
זאב ברק (בורק) שם בן/בת הזוג
1927 הגעה ליישוב
1927 - 1975 חי(ה) ביישוב בשנים
1) גד
2) דן
3) רן
שמות הילדים

אולי, אולגה לבית כהן, נולדה ביכניץ, עיירה קטנה במרכז בוהמיה צ'כוסלובקיה. אביה, עורך דין במקצועו, שקד להקנות לשתי בנותיו השכלה רחבה וכך מגיעה אולי לעיר הבירה. בפראג היא נפגשת עם מייסדי "תכלת-לבן" ונמנית על חוגם. זמן מה היא עושה בברלין וגם שם היא קשורה לתנועה הציונית חלוצית.

כשגוברת העליה של חברי "תכלת-לבן" לארץ ישראל ותפקידי התנועה מסתעפים מחליטה ההנהגה הראשית למנות חברה שתתמסר לטיפול בבעיות האשה. אולי היתה הראשונה שנבחרה למלא תפקיד זה בו היא משקיעה מחשבה ומרץ רב וממלאה אותו תוכן. היא מקדישה את זמנה לפגישות אישיות, בקינים, במושבות הקיץ של התנועה, בשליחת מכתבים ובניסיון ליצור קשר אינטימי עם כל אחת ואחת. גם אם לא תמיד היא נענית רוחה אינה נופלת.

 

לארץ ישראל מגיעה אולי עם חלוצי העלייה השלישית. תחנתה הראשונה קבוצת חפציבה שם חיו ועבדו כמה מידידיה שמוצאם מפראג. ב- 1927 הצטרפה לקבוצת "ביברכה" שעלתה על הקרקע בכניפס-שריד.

אולי נמנת עם מניחי היסוד למפעלנו השרידי. היא בנתה יחד עם קומץ המייסדים, הראשונים, החשונים, את התשתית. מפעלנו-מפעלה.

 

היא היתה חלוצה במלוא מובנו הפשוט, האמיתי והעמוק של מושג זה שהוא גם תואר, תואר-כבוד. במשך שנים רבות עבדה ברפת. היתה מהרפתנים הראשונים שחלבו חליבת-ידיים ברפת א'; רפת ללא מיכון שתבעה מעובדיה מאמץ פיזי מפרך ביום ובלילה, בתנאים פרימיטיביים. 

הוא הדין בעבודה במטבח כאקונומית, כמבשלת ואופה את עוגיותיה. היה ידוע שלאולי הולכים ילדי הגן כדי לקבל בצק מתוק.

 

אולי נעימת הסבר שביתה, ביתם של אולי וזאב, תמיד פתוח לידידים מהעיר ומהכפר, לילדי-חוץ מאומצים, לקרובים ורחוקים המסבים לשולחן עם בני המשפחה. 

הדפס דף זה