דף הבית > שמות > צבי פומרנץ

צבי פומרנץ

2.3.1902-12.9.1960
יהושע שם האב
שרה שם האם
הורדנקה שבגליציה, פולין היכן נולד(ה)
1926 שנת עליה
2.3.1902 תאריך לידה לועזי
כ"ג באדר א', תרס"ב תאריך לידה עברי
12.9.1960 תאריך פטירה
בשריד היכן נקבר(ה)
זוסיה (זושה) לבית פומרנץ שם בן/בת הזוג
1927 הגעה ליישוב
1927 - 1960 חי(ה) ביישוב בשנים
1) עמיאל (עמי)
2) עוזיאל (עוזי)
שמות הילדים

צבי גדל בבית של למדנים. סבו היה ידוע בעיר כלומד את שעורו היומי במשניות ובגמרא בעל-פה. אביו שידע את סוד הניקוד נחשב כבעל-קורא מעולה בתורה וכל ימיו הכירוהו כאיש ספר. אין זה מקרה כי עיסוקם של הפומרנצים לפרנסת הבית היה נוסף לחנות לתשמישי קדושה גם מכירת ספרי קודש וחול והחלפתם למנויים - ספריה בהשאלה.

 

בגיל צעיר התיתם צבי מאמו. אביו האלמן ניהל את משק הבית יחד עם שלושת הבנים. כששני אחיו של צבי היגרו לאמריקה נסע צבי לוינה להשתלם במכונאות. בוינה הוא הצטרף להכשרת "תכלת לבן" ואתם עלה ארצה. בארץ קשר גורלו עם חברי קבוצת "ביברכה" ואתם הגיע לקיבוץ שריד.

 

צבי היה אחד מדור הראשונים, ממיסדייה ובוניה של שריד. צבי המכונאי, הפלח ומרכז הפלחה, צבי היערן. כשפקדה אותו מחלת הלב נאלץ לוותר על עבודה בשדה ובסדנה וקיבל על עצמו את תפקיד הספרן - ראה בזה את יעוד. את תורת הספרנות המודרנית למד מתוך עבודתו ועם הזמן הפך לבעל מקצוע מעולה ולבר-סמכא בתחום זה. הוא ייסד את מדור הספרנים בקיבוץ הארצי והיה מדריך ומייעץ לספרנים צעירים, מתרגם ומתאים את שיטות הספרנות המודרנית לספרנות בהתיישבות העובדת.

אך הוא לא הסתגר בעולם הספרים שלו כי אם היה חבר נאמן לקיבוץ ולתנועה, ער למתרחש בבית ובחוץ. היה איש משפחה ורע. היה מקשיב ומעודד את מי שבא אליו במצוקה נפשית, נוסך בו ביטחון, זוקף קומתו. ביתו תמיד היה פתוח לרווחה - בית מזמין לשיחת רעים, לשבת אחים, בית הומה חיים ושוקק עליזות ושובבות.

 

צבי הלך מאתנו ביושבו ליד שולחן עבודתו בחדר הספריה. באותה שעה שספרו שלו נסגר היו ילדים משחקים מאחורי חלונו וממטרות התיזו סילוני מים על הדשאים.

הדפס דף זה