דף הבית > שמות > אבנר אבלס

אבנר אבלס

3.7.1905-22.3.1996
אברהם שם האב
רוזה שם האם
ברנו, צ'כוסלובקיה היכן נולד(ה)
1924 שנת עליה
3.7.1905 תאריך לידה לועזי
ל' בסיון, תרס"ה תאריך לידה עברי
22.3.1996 תאריך פטירה
בשריד היכן נקבר(ה)
שפרה לבית פרסי שם בן/בת הזוג
1927 הגעה ליישוב
1927 - 1996 חי(ה) ביישוב בשנים
1) טלילה
2) בנימין
שמות הילדים

אבנר נולד בעיר ברנו, בירת מורביה, בתקופת הקיסרות האוסטרו-הונגרית למשפחה יהודית מתבוללת בעלת זיקה חזקה לתרבות הגרמנית. להוריו היתה חנות לדברי ילדים ונוער בסמוך למרכז העירוני ולשוק. אבנר גדל בבית מאוד מוזיקלי. בגיל חמש החל ללמוד נגינה בכינור. בערבי חג נהגו בני המשפחה לשיר ולנגן בצוותא - האב בכינור, האם בשירה, האח פרט עלי גיטרה ואבנר בכינור.

 

כשהיה בן תשע פרצה מלחמת העולם הראשונה. תחילה מלאו הרחובות בתזמורות צבאיות ותהלוכות חגיגיות של חיילים, אך לקראת סופה התמלאו הרחובות בפליטים. כשרכבת ראשונה של פליטים יהודים הגיעה לברנו  נחשף אבנר לזוועות המלחמה ולסבלו של היהודי הנרדף. הדבר הותיר בו רושם עז.

בהיותו בן 13 החל להדריך בתנועות הנוער של "מכבי הצעיר" ו"תכלת לבן". לצד ההדרכה התארגן עם כמה מחבריו לדאוג למזון, ללבוש ולתעסוקה לילדי הפליטים. בתקופה זו שמעו הוא וחבריו על הרצל ועל הציונות, קראו את "אלטנוילנד" והחלו מגבשים את דעתם הרעיונית ואת דרכם - דרך הציונות החלוצית.

ההורים ניסו להניאו מהכיוון בו בחר אך ללא הצלחה. רק בדבר אחד שמע אבנר בעצתם - ללמוד מקצוע שיש בו תועלת ממשית. הוא התקבל לטכניון גרמני ובחר בלימודי הנדסת מכונות. לאורך ארבע שנות הלימוד שמר אבנר על קשר עם תנועות הנוער ועם ארגון "החלוץ". עם סיום לימודיו, בהמתינו לסרטיפיקט לארץ ישראל, עבד במשך שנה שלמה כמהנדס מכונות בבית חרושת. 

בדצמבר 1924, לאחר שזכה באישור עלייה, הפליג באונייה קטנה מנמל טריאסט לארץ ישראל. בארץ הצטרף לחבריו בקבוצת "ביברכה" שעלו שנה לפניו וישבו בעין גנים, בפתח תקוה. לא אחת המחסור בפרנסה אילץ אותו, ואחדים מחברי הקבוצה, לנדוד בעקבות העבודה, אך הקשר עם הקבוצה נשמר. 

בראשית 1927, נשלח עם עוד שני חברים מ"ביברכה" כחיל חלוץ ל"כניפס", היא שריד. במקום ישבה כבר קבוצה קטנה של חלוצים מליטא - "אחוה". באביב 1927 התאחדו אנשי "אחוה" ו"ביברכה" והקימו את קיבוץ שריד.

תחילה עבד אבנר בפלחה עם זוג פרידות ומחרשת סוק. ב- 1928, כששריד רכשה את הטרקטור הראשון, ה"אבנס", אבנר עבד עליו במשמרות יומם וליל.

שנים רבות עבד במוסך, בתיקון מכונות חקלאיות, שימש מדריך לטרקטוראים, הקים צוות לתיקון מכונות חקלאיות שהתקלקלו בשדה בשעת העבודה, ונדד איתו ממקום למקום. בנוסף עסק בהוראה בבית הספר למכונות חקלאיות בקיבוץ שריד, ובמדרשת "רופין".

במהלך השנים פירסם מאמרים רבים וכתב ספרי הדרכה. ב- 1967 הוענק לו פרס מטעם "המועצה האזורית קישון" על ספרו "הטרקטור" - "ספר עזר יחיד במינו בשפה העברית" נימקו השופטים את החלטתם.

עד גיל מתקדם עבד במטע האבוקדו - שותל, גוזם, קוטף. והיה גם חבר בחוג לידיעת הארץ, יוצא לטיולים למטיבי-לכת. בלילה היה פורש את שק השינה על האדמה מתחת לאור הירח, חושש להירדם ולהפסיד את החוויה.

 

 

 

 

הדפס דף זה