דף הבית > שמות > דוד כפרי

דוד כפרי

15.3.1900
קוקלה שם משפחה קודם
קובנה, ליטא היכן נולד(ה)
1920 שנת עליה
15.3.1900 תאריך לידה לועזי
כ' באלול תר"ס תאריך לידה עברי
1926 הגעה ליישוב
1926 - 1934 חי(ה) ביישוב בשנים

דוד הגיע אלינו מקובנה שבליטא. בילדותו למד ב'חדר' ואת התיכון עשה בגימנסיה הריאלית שנפתחה בקובנה בעצם ימי מלחמת העולם הראשונה. מנהל הגימנסיה היה ד"ר קרליבך, שלימים יהיה רבה של קהילת המבורג, ולמדו בה עברית בתור שפה זרה (במקום יוונית) ותנ"ך.

בהיותו בן 17, לקראת סיום לימודיו, החליט דוד יחד עם עוד שלושה מתלמידי כיתתו (ביניהם צבי גולומביק) להוות גרעין לפעולה סוציאליסטית-ציונית בארץ ישראל. לשם כך הם התאספו בחשאי בחדרו של צבי שהואפל, ונשבעו על תנ"ך ואקדח להיות מסורים למטרה שהציבו לעצמם.

באותה תקופה הגיעו ידיעות מרוסיה על פעילותו של ארגון "החלוץ" וההתכוננות לקראת עלייה לארץ ישראל. ארבעת החברים נסעו לווליצני (עיירה ליד וילנה) שם היתה קולוניה להכשרת יהודים לחקלאות בכדי להצטרף לקבוצת חלוצים ולעלות איתם לישראל. אולם כשהגיעו לשם מצאו רק חלוצים בודדים ולא ראו כל אפשרות להתקדם לעבר מטרתם. הם חזרו לקובנה ועם חברים נוספים יסדו את קבוצת "החלוץ" הראשונה בליטא - קבוצת "אחוה". במשך הקיץ הם אירגנו קבוצת הכשרה חקלאית לקראת העלייה ארצה ואת הדרך לארץ עשו בדרכים נפרדות.

 

דוד הגיע למרסיי ושם עלה על אונייה כנוסע סמוי. בארץ הוא הצטרף לחבריו ה"אחוואים" שהתקבצו בינתיים ועבר עמם את מסלול הנדודים מהר-כנרת, דרך מגדל, כפר גלעדי ואילת-השחר - עובדים בבניין ועוסקים בעבודות ציבוריות. ב- 1924 הגיעו חברי קבוצת "אחוה" להתיישבות ארעית בגניגר. דוד, שהיה אחד החברים המרכזיים בקבוצה, התמנה לגזבר ואיש הכספים. ב- 1926 עלו חברי "אחוה" להתיישבות הקבע על גבעת כניפס - היא שריד.

 

ב- 1934 עזב דוד את הקיבוץ ועבר לחיות בתל-אביב ולאחר מכן בירושלים.

ב- 1938 שימש כשליח של תנועת "החלוץ" בפולין.  

הדפס דף זה