דף הבית > שמות > רגה אורן

רגה אורן

14.07.1908-י"ז בסיון תשנ"ב -18.06.1992
רשביאק שם משפחה קודם
דוד שם האב
חווה שם האם
וורשה, פולין היכן נולד(ה)
1929 שנת עליה
14.07.1908 תאריך לידה לועזי
ט"ו בתמוז תרס"ח תאריך לידה עברי
י"ז בסיון תשנ"ב -18.06.1992 תאריך פטירה
מרדכי שם בן/בת הזוג
מדריכה, הנהלת חשבונות עיסוק עיקרי
השומר הצעיר מפלגה/תנועת נוער
1) פועה
2) משה
שמות הילדים
קורות חיים
 
רגה נולדה בוורשה, בירת פולין בשנת 1908. לאחר שסיימה את לימודיה בתיכון, למדה שלוש שנים באוניברסיטה של וורשה.
 
ב-1924, הצטרפה לתנועת הנוער "השומר הצעיר" בוורשה ובהמשך, היתה חברה בהנהגה הראשית של התנועה.
 
בשנת 1929, עלתה לארץ והצטרפה להכשרת קיבוצי השומר הצעיר בנס ציונה, משם, הגיעה לקיבוץ מזרע ובו נישאה לבחיר לבה, מרדכי אורן. בתם של בני הזוג, פועה, נולדה ב-1937 ובנם משה, עשר שנים אחר כך.
 
רגה, לצידו של בעלה, הקדישה את מרבית חייה למאבקים פוליטיים במסגרת התנועה והמפלגה (מפ"ם), עשתה שנים רבות, בפעילות תנועתית ובעשייה ענפה בתחומי החינוך, ההדרכה הציונית החלוצית והוראת השפה. בשנים 1937-1935, יצאה בשליחות התנועה לגרמניה ובשובה לקיבוץ, הדריכה את חברת הנוער ב' שעלתה לארץ מגרמניה. שנים רבות לימדה וניהלה את האולפן הגדול במזרע, אך גם בתפקיד זה, עדיין ראתה את מרכז פעילותה במוסדות התנועה והמפלגה. מיום יסודה של מפלגת הפועלים המאוחדת (מפ"ם), היתה חברת מרכז המפלגה ושנים רבות, חברת הוועד הפועל של הקיבוץ הארצי. ערכי התנועה ומושגיה, עמדו במרכז קשריה עם העולם הסובב אותה ושימשו לה כלי ביטוי בחיי היומיום.
 
תקופת המאבק הממושך לשחרורו של מרדכי מהכלא בפראג (לאחר שנכפה עליו לשמש כעד במשפטי הראווה של המשטר בצ'כיה), היתה הקשה והסוערת בחייה. רגה נשאה בעול הכבד והמתמשך של המערכה הזו כדמות מרכזית ומובילה, מגייסת עולם ומלואו, בארץ ובחו"ל, לעזרת בעלה הכלוא מעבר למסך הברזל, ולא נחה לרגע עד ששוחרר ושב לארץ בשנת 1956.
 
בתום שנים רבות, פרשה מניהול האולפן ועברה לעבוד בהנהלת החשבונות של הקיבוץ. לאחר פטירתו של מרדכי, התערער מצבה הבריאותי. היא החלה שוקעת ומסתגרת בדל"ת אמותיה, דועכת באיטיות עד פטירתה.
 
יהי זכרה ברוך
הדפס דף זה