דף הבית > שמות > שמואל קופל

שמואל קופל

גליציה היכן נולד(ה)
1922 שנת עליה
1945 הגעה ליישוב
מוסיקה עיסוק עיקרי
השומר הצעיר מפלגה/תנועת נוער
   שמואל קופל
 
כאילו רק אתמול קרה הדבר,  הערב הראשון ששמואל הגיע לגבע לפני 23 שנה, שנה אחת לאחר שעלינו אל המקום. ישבנו בצריף הקטן של חדר האוכל הישן והנה נכנס בחור צעיר כבן 20 ומציג את עצמו בתור מועמד להכשרה מאחד הקיבוצים של "השומר הצעיר".
אז הקשרים בינינו ובין השומר הצעיר היו ידידותיים בהחלט וכמובן שברצון קיבלנו את ההצעה. מהרגע הראשון התרשמנו כולנו שזהו בחור בעל רצון תקיף ויודע את אשר הוא רוצה. במשך השנה הראשונה הוא התקשר לאנשים ולמקום והחליט להישאר לעוד שנה להכשרה ואחרי השנה השניה עזב את קבוצתו הקודמת והציע את עצמו בתור חבר לקיבוצנו.
תכונתו זו של רצון חזק נתנה לו את האפשרות להתגבר על כל המכשולים שעמדו לו בדרכו. הוא הגיע ארצה עם הנוער הציוני על אף ההורים שהיו מתבוללים. הוא התאים את עצמו לחיי חברתנו, אם כי נשאר נאמן לתנועת השומר הצעיר, מה שלא הפריע לו לחיות עם חברי תנועה אחרת. הוא הצליח במשך השנים לבקר בחוץ לארץ ולחזור על אף הקושי שבהשגת הוצאות הנסיעה אם כי זה היה בהתנגדות לחברי הקיבוץ. אבל גם הרבה חיוב היה בתכונתו זו. ברצונו העז הוא התגבר תמיד על כל הקשיים של לימוד מקצועות שבאחדים מהם השתלם וידעם על בוריים, כי היה איש משכיל, בעל תפיסה וגם זריז בהליכותיו.
הוא הצטיין בחוש המוסיקלי שהצליח לפתח אותו גם בזולת, ועל ידי כך יצר חוג למוסיקה שכולל בתוכו את רוב הנוער וגם רבים מהותיקים. ברצונו העז ובמרצו הרב הוא רכש מבחר גדול של תקליטים מהמוסיקה הנבחרת. לאחר מותו של ינצ'יק ז"ל הוא לקח על עצמו ליצור פינת מוזיקה על שמו. הוא לא שקט ולא נח. שיתף במפעל את כל חיילי המקום ולולא מחלתו שתקפה אותו לפתע בודאי היה מוציא את מחשבתו לפועל. אולם תכונתו זו לא עמדה לו בהתנגדותו למחלתו. ועם כל רצונו העז ומרצו הרב להתגבר ולהמשיך לחיות במה שגם האמין עד רגעיו האחרונים וסמך גם על בריאותו, לא עלה בידו ולבסוף כרע נפל בדמי ימיו בגיל 42.
יהיה זכרו ברוך וצרור בצרור החיים עם המפעל שהוא התחיל בו על שם ינצ'יק ועלינו לגמרו על שם שניהם ע"י בניית חדר מוזיקה לפי הצעתו של אליהו בכספי החסכונות של החיילים.
 
                                                            חיים ר. 
 
לקריאה נוספת לחצ/י כאן: http://memorial.kvgeva.org.il/index.php/q/311-kopel-shmuel
הדפס דף זה