דף הבית > שמות > עמי גורן

עמי גורן

21.07.1946- 5.06.1967
גבע היכן נולד(ה)
21.07.1946 תאריך לידה לועזי
5.06.1967 תאריך פטירה
ואלה תולדותיו
 
כתבה פרידה
 
עמי נולד בכ״ב תמוז תש״ו, ב־21 ליולי 1946 בגבע. זה היה כשלושה שבועות אחרי ״השבת השחורה״, כשאביו היה כלוא ברפיח, ואמו בבדידותה, הביאה את עמי, בן הזקונים, לעולם.
כשאבא, כעבור חמישה חדשים חזר הביתה, מצא תינוק שופע אור יקרות, עיניים פקוחות וזוהרות לרווחה, מביעות רוך ותבונה, קלסתר פנים חטובים להפליא ורווי גנזי נסתרות.
אכן לא הכזיבו סימני הילדות שלו המופלאים גם את המשך התפתחותו כילד, כנער, כבוגר וכחייל.
בשנות הילדות בגן, בבית הספר היסודי, היה חביב על המטפלות והמחנכים. עמי הצטיין בחושים טבעיים לצדק, מוסר גבוה, כנות עם עצמו, מסירות וחריצות ללא גבול למוטל עליו, רציני היה, שתקן, צנוע ונחבא אל הכלים, עדין ואציל נפש והיה נאה דורש ונאה מקיים. היה לדוגמא ומופת בסביבתו. הוכיח גם תחושה עמוקה ליופי שבטבע, אהב מאוד לטייל בארצנו הקטנה. היתה לו תפיסה קלה ומהירה וכשרון לכל דבר. מחונן היה בתבונת כפיים להפליא. בילדותו אהב עמי בעלי חיים למיניהם. שובך היונים שלו היה לשם דבר בחברת הילדים. טיפל בנאמנות ובמסירות בפינת־החי של בית־הספר והיה האחראי לה. עבודה זו עשה בשעות הפנאי וחו״ח לא על חשבון העבודה במשק. עמי היה גם הצייר של בית הספר, עיטוריו תמיד קשטו ופארו את עתון חברת הילדים, אף הקריקטורות השנונות שלו, הוסיפו טעם לעתון זה. היה לו חלק נכבד וחשוב בקישוט חדר האוכל לקראת החגים וביחוד לקראת חג הפורים. בשנות בית הספר היסודי היה עמי מרבה לצייר בחדר ההורים, בעידודה של אמו, שאהבה אותו והעריכה אל נכון את הכשרונות האמנותיים הטמונים בו. בשעת השראה, היה יוצר במהירות מסחררת. הוא השתוקק ללמוד ציור אצל מורה טוב, כי לא בטח לגמרי בעצמו ומורה כזה לא היה אז. הוא לא אהב להראות את ציוריו, משום שהבין שהם רחוקים משלמות אמנותית.
העסיקו אותו, במיוחד, דמויות אדם ונראה היה, שהצליח הרבה פעמים, לבטא את עצמו במקוריות, ובכוח הבעה חזק.
עמי הצליח בכמה מענפי הספורט — כדורסל, שחיה (צלח את הכנרת) וזכה בכמה אותות הצטיינות.
עמי הצטיין בכתות ההמשך ולכן ניתן לו לגשת לבחינות הבגרות, ואמנם השיג תעודת בגרות מצוינת.
בצבא, בהיותו טירון סבל רבות מהמשמעת הנוקשה, אך קבל זאת כהכרחי שאין להרהר אחריו. סיים בהצטיינות את הקורס למפקדי טנקים ולאחר מכן סיים גם בהצטיינות קורס קציני שריון.
וכשהגיע לקצונה היה מרוצה, בציינו שהצבא הוסיף לו ידע רב וחכמת־חיים. בשנת 1966 נסע עם משלחת צה״ל לצעדה להולנד וחזר מהעולם מלא רשמים.
באוקטובר 1967 היה צריך להשתחרר מהצבא, עתידו היה מתוכנן. היה בדעתו ללמוד, לאחר שנת עבודה במשק, הנדסה אלקטרונית ולהצטרף לצוות העובדים והנושאים בעול המפעל התעשייתי שלנו בגבע — ״בקרה״.
היתה לעמי נערה, ואהבת נעורים זכה זו היתה נהדרת בסגנונה וכמובן שהעשירה את חייו הפנימיים.
כל התכונות הנאצלות היו בנער זה, שטרם בגר, והוא רק בן 20 שנה. הייתכן שכל זה השתלב בדמות אחת? אהוב היה ונערץ על הוריו, חבריו, מפקדיו ופיקודיו.
תקופת חייו בת 20 שנה התחילה והסתיימה בסימן רפיח — שם נפל עמי, בקרב הגורלי והמר על רפיח, כשהוא בשורה הראשונה, פורץ את קווי האויב האכזריים בעוז ובגבורה.
 
הדפס דף זה