דף הבית > שמות > פנינה מזרחי

פנינה מזרחי

1912 שנת עליה
1930 הגעה ליישוב
רפואה עיסוק עיקרי
פנינה זרחי
בלי מלים הורדנו את פנינה לקבר. כל כך אכזרי מוות בלא עת זה, כל כך חסר הצדקה, שרק צדוק הדין המסורתי היה הולם אותו והיה רצון להגיד "קדיש", פשוט "קדיש". וגם זה לא נאמר. והנה עוברים הימים, שבים לעבודה ולדאגות יום־יומיות. וגוברת התביעה להעמיד ציון לנשמת חבר שהלך מאתנו לבלי שוב.
לפני שמונה עשרה שנה באה ארצה מרוסיה, חובשת מומחית, בחלומה לבנות את חייה בחברה המחודשת בארץ. והיתה מהבודדות שבין עובדות הרפואה, שעוד לפני היות "קופת חולים" צרפה את עצמה לצבור הפועלים וחיתה חיי פועלת בכל גלוייהם ובכל סבלם. אחר שנות סבל רב בזמן המלחמה, כבר לא צעירה בשנים ואם לשני ילדים לא רצתה לקבל את החיים כמו שהם וחפשה את דרכה בחיי הקבוצה. בזמן המלחמה הצטרפה לקבוצת חברים שהתכוננו להתישבות והיתה בין הראשונים שעלו לגבע.
הגדולה בשנים, אם לילדים, היתה הצעירה ברוחה בחבורתנו, תמיד שמחה, תמיד צוחקת, ועם כל הסבל המלוה יצירת חיי חברה חדשים ידעה תמיד להדגיש ולהדגיש ברור את יתרון חיי הקבוצה בכלל ולגבי האשה בפרט.
וכשתנאי המקום והמסיבות שללו ממנה את האפשרות להמשיך במקצועה כחובשת אוהבת את מקצועה ושליטה בו התגברה גם על זה ונכנסה לעבודות המשק בכל אשר ניתן לעבוד. וכשבאו עליה ימים קשים בחייה הפרטיים ידעה לקבוע עמדה עצמית חפשית וקיימה את קשריה לקבוצה למרות כל המכשולים. בפשטות רוחה ידעה לברר את העיקרי ולהאחז בו. ובכל רגעי חייה הקשים, והם לא מעטים היו, ידעה לחיות את חייה ולעשות את עבודתה מבלי שמי מחוצה לה יחוש שקשה לה, שלא טוב לה. רק מי שחי חיי קבוצה יודע כמה כוחות נפש דרושים בשביל זה ומה ערך הסגולה הזו.
הגדולה בשנים היתה בחבורתנו ובין "הנוער" נמנתה תמיד. רצון חיים חזק פעם בה ואופטימיות מתמדת. וגם כשלהבות האש אפפוה מכל צד לא התבלבלה, נתנה הוראות מה לעשות ואיך לטפל בה. עוד קמה והלכה ברגליה ממקום השריפה עד החדר שבאחד הבתים. דאגה על הבטלה הממושכת הצפויה לה, אולי חצי שנה, עד שתרפא ותקום לעבודה. ואם כי, כחובשת, יכלה לדעת את מצבה הנואש, אבל היא לא רצתה לדעתו ועד רגעיה האחרונים חיתה בבטחון של חיים. בליל החמישי בשעה העשירית (י״ז סיון) קרה האסון ולמחרת היום בתשע - תמו חייה.
יד הגורל האכזרי היתה בזה שפנינה הבריאה כל כך, החפצה חיים, תהיה הראשונה מבין חברי הקבוצה שתעקר מתוכנו  בעצם ימיה.
יהי נא זכרה לנו לעזר בבנין חיי הקבוצה ובדאגה נאמנה לגידול ולחנוך ילדיה-ילדינו, ברוח ובכוון לחיים שאליהם נשאה את נפשה.
יעקב
 
לקריאה נוספת לחצ/י כאן:http://memorial.kvgeva.org.il/index.php/z/209-zarhi-pnina
הדפס דף זה