דף הבית > שמות > אריה (לייב) ניר

אריה (לייב) ניר

22.7.1891-1975
גוברמן שם משפחה קודם
זאב שם האב
ליפשה שם האם
רזינה, סרביה היכן נולד(ה)
1907 שנת עליה
22.7.1891 תאריך לידה לועזי
1975 תאריך פטירה
תל עדשים היכן נקבר(ה)
מרים ניר שם בן/בת הזוג
1923 הגעה ליישוב
1923-1975 חי(ה) ביישוב בשנים
חקלאי, נוטר עיסוק עיקרי
הבונד מפלגה/תנועת נוער
1) זאב
2) פדהאל
3) דוד
שמות הילדים
אריה ניר (גוברמן)
נולד בעיירה רז'ינה, ליד נהר דנייסטר, פלך בסראביה, רוסיה, בשנת תרנ"א (22.9.1891), לאביו זאב ולאמו ליפשה בת אשר שוחט. למד בחדרים ובן 12 עבר לקישינוב ועבד כשוליה ואח"כ כעוזר בביתמסחר. הצטרף לארגון הנוער של ה"בונד" - "הבונדאי הצעיר" (בתרגום השם מאידית. בהשפעת ש. קפלנסקי, שהיה כבר אז ממנהיגי "פועלי ציון", עבר ב-1907 לתנועה זו והיה מפעיליה).
נולד בעיירה רזינה, על גדות הדנייסטר בבסרסיה, היה בן שלישי מתוך ארבעה אחים: דוד, דוב, אריה (לייב), יהושע. בשנת 1897 נפטרה מרוב צער סבתא ליפשה ... 
הדוד אברהם שהיה ראש משפחת גוברמן וגר בקישינב לקח על עצמו את הדאגה לילדים וחילק אותם ע"י הפרדה לדודים שנים ובמקומות שונים 
הגדולים דוד ודב הועברו לדודים בעיר קישנב 
אריה הועבר לדוד בעיירה אורייב ואילו הצעיר יהושע נמסר לדוד שלא היו לו ילדים אומץ על ידו ונקרא בשם משפחתו זילברשטיין. משפחה זו עברה לגור ברומניה ובהמשך השנים עבר יהושע עם אשתו ריבה ובתו ליביה לניו יורק.... בשנת 1906 ביקר בעיר ( קישינב) ובתנועת הנוער ( הבונד) החבר קפלנסקי מראשי תנועת פועלי ציון והשמיע את דברי הציונות בפני הנוער. 
אבא ואברהם התרשמו מאוד מדברי קפלנסקי ועברו יחד מתנועת ה"בונד" לתנועת פועלי ציון. 
אבא שמינקותו היה רגיל להגשים את מוצא פיו, הגשים את הנשמע לנעשה. נהפך לציוני שרוף ( עד יום מותו לא במסגרת פוליטית חס ושלום )והחליט לעלות מייד לארץ ישראל. 
ואכן ביחד עם חברו אברהם איצקוביץ ובעזרת קפלנסקי - עלו ארצה. העלייה לא היתה קלה, בתחילה היה צורך לגנוב גבולות ואכן גנבו את הגבול סמוך לנובוסלציה. תוך כדי גניבת הגבולות הגיע אבא לרומניה על מנת לראות את אחיו יהושע. משם המשיכו הוא ואברהם והגיעו בצורות שונות לוינה ושם נשארו כי לא היה להם כסף להמשיך לארץ ישראל. בעזרתו של קפלנסקי ובעזרת מועדון "פועלי ציון" השיגו אמצעים כספיים ותעודות, עלו לארץ ישראל ונחתו בנמל חיפה בשנת 1907. 
בנמל חיפה פגש בהם נציג ה"פועל הצעיר" החבר דוסטרובסקי (אביו של יעקב דורי הרמטכ"ל הראשון של צה"ל ) והביאם לחדרו הדל, שם העבירו את לילם הראשון בארץ ישראל. למחרת הובילם ברגל אל מחוץ לעיר חיפה הראה להם את הדרך והציע להם להגיע לזכרון יעקב. בדרכם לזכרון יעקב התעכבו בעתלית, התקבלו לעבודה בסיקול אבנים משטח המיועד לתחנת הנסיונות החקלאית בניהלו של אהרון אהרונסון.
מתוך "תולדות ושורשים משפחת ניר-תל עדשים" חיהל"ה ניר.
כשעלה ארצה הגיע לעתלית ועבד בסיקול אבנים, שם גם נפצע מפליטת כדור. לאחר החלמתו עבר לחוות כינרת ומשם למטולה. עם הקמתה של הקואופורציה במרחביה- הצטרף אליה אריה יחד עם אחיו דוב שנישא לדינה, כשעלה משפחת צקוביץ' ארצה אריה בא לבקר אותם בזכרון יעקב משום שהכיר את בת המשפחה, מרים. לאחר פגישתם הצטרף אריה לשמירה במסחה ובסג'רה. הוא סרב להצטרף לשומר כחבר מן המניין כי טען שזהו ארגון פוליטי, אך שמר על קשרים טובים עם חבריו.
ב-1913 עבר אריה לזכרון יעקב והקים חברה קבלנית לעבודות חפירה בקיסריה. אריה סבל קשות מחיילי הצבא הטורקי וספג מהם לא אחת פאלאקות (מלקות). הוא נאלץ לברוח מפניהם לתל עדש. ב- 1914 נישא אריה למרים. בראש חודש תמוז בשנת 1914 אריה נשא לאשה את מריה מניה. החתונה נערכה בזכרון יעקב ושושבינו של אבא היה אברהם שרוני. לימים שכן בתל עדשים. באותה שנה פרצה מלחמת העולם הראשונה. אבא ואמא עברו לגור בשוני ליד אברהם ולאה איצקוביץ. מקום בו שלטה הקדחת והכינין היה ללחם חוקם של כל המתיישבים. כעבור זמן מה חזרו אבא ואמא לגור בזכרון יעקב ליד סבא וסבתא איצקוביץ בשכנות למשפחת לישנסקי
הדפס דף זה