דף הבית > שמות > אברהם ארגוב

אברהם ארגוב

1.1.1915-י"ט בכסלו תשס"ד 14.12.2003
אוקראינה היכן נולד(ה)
1.1.1915 תאריך לידה לועזי
י"ט בכסלו תשס"ד 14.12.2003 תאריך פטירה
יהודית ברין שם בן/בת הזוג
1934 הגעה ליישוב
ביטחון, קצין מינהל, משק, מזכיר, מנהל בית ספר עיסוק עיקרי
קבוצת "החוגים", הנוער העובד, ההגנה מפלגה/תנועת נוער
1) דן
2) עדן
3) שלמה
4) דליה
5) אמנון
שמות הילדים
אברהם, בן בכור להוריו, נולד בעיירה שפיקוב, אוקראינה. המשפחה היתה מ"חובבי ציון". בן אחת-עשרה היה כשעלה עם סבא וסבתא רבא לישראל, והתיישבו בירושלים. בשנת 1927 עבר אברהם ליגור, אל דודו שלמה. כעבור שנה עבר לעין-חרוד אל דוד פנחס גוברין. שם למד עם בני עין-חרוד. כעבור זמן שוב עבר, לבית-הספר החקלאי בן-שמן, שם הצטרף ל"נוער העובד" ול"הגנה" והיה פעיל מרכזי. בשנת 1930 יצא להכשרה בבית-זרע ומשם, כעבור שנה, אל "קבוצת חוגים" שליד המעיין. בשנת 1934 כאשר היה אברהם בא-כח של קבוצת החוגים, הגיעה אל המעיין יהודית ברין. אברהם ויהודית הכירו שם, והקימו בית משפחה, שם גם נולד בנם הבכור דן. כאשר עלו להתיישבות בבית-השיטה ונקנה הטרקטור הראשון, יצא אברהם לקורס מפעילי טרקטורים.
בבית-השיטה נולדו להם עדה ז"ל, שלמה והתאומים דליה ואמנון. אברהם התלבט בין פעילות ב"הגנה" ללימודים ולבסוף בחר בלימודים.
בתקופת מלחמת העצמאות היה אברהם מרכז משק בית-השיטה. עסק בביטחון בגוש חרוד ואף השתתף בקורס קצינים ראשון של צה"ל שבסיומו קיבל מינוי לקצין המינהל של חטיבת הנגב בפיקודו של נחום שריג. אברהם השתתף במבצע "חורב", מבצע "לוט", ולבסוף אף במבצע "עובדה" לכיבוש אילת.
עם תום מלחמת השחרור, חזר אברהם הביתה ויצא ללמוד ברחובות. משך שנים אחדות היה אברהם פעיל בוועדת המשק של התנועה ואף היה מזכיר כלכלי של הקיבוץ המאוחד. היה פעיל בתהליך איחוד "הקיבוץ המאוחד" ו"איחוד הקבוצות" לתנועה קיבוצית אחת. בבית היה אברהם תמחירן, מרכז משק, מנהל בית-הספר המקומי, ובשנים האחרונות הצטרף אל אריה בן גוריון בארכיון החגים ואף עבר עם צוות מכון החגים למשכנו החדש. אברהם היה פעיל ומעורב בתהליך השינוי שעובר על בית-השיטה. תמך במהלך, אך התאכזב כשלא עלה בידו להכניס ביקורת חיצונית למערכות בית-השיטה.
עם נפילת מסך הברזל חודש הקשר עם בני המשפחה שנשארו ברוסיה ועלו ארצה לאחר שישים וחמש שנות ניתוק.
בשנה האחרונה נזקק אברהם לעזרה כששבר את האגן, הוא עבר אל בית הפז ושמר על קשר עם המתרחש בבית-השיטה ובארץ. אברהם נפטר שבע ימים ומעשים, באותו תאריך בו נפטרה רעייתו יהודית לפני עשרים וארבע שנים (14.12) והוא בן שמונים ושמונה שנים
הדפס דף זה