דף הבית > שמות > שושנה אילת

שושנה אילת

6.6.1916 -כ"א בסיוון תשס"ז 7.6.2007
מתתיהו שם האב
עתלית היכן נולד(ה)
6.6.1916 תאריך לידה לועזי
ה' בסיוון תרע"ו תאריך לידה עברי
כ"א בסיוון תשס"ז 7.6.2007 תאריך פטירה
אברהם שם בן/בת הזוג
1936 הגעה ליישוב
חקלאות, בניין, מכבסה, אקונומיה עיסוק עיקרי
פועל , ההגנה מפלגה/תנועת נוער
1) עוזי
2) רמי
3) מיכל
4) אלון
שמות הילדים
שושנה נולדה במושבה עתלית. סבה עלה לארץ עם אביה ושני אחיו מעירק בשנת 1896, לאחר מות אשתו. הם הגיעו לפלסטינה ברכיבה על חמורים והליכה במדבר במשך שלושה חודשים. תחילה התיישבו בחדרה ועבדו בשמירה בפרדסים.
בשנת 1903 הצטרפו למתיישבי המושבה עתלית וקיבלו אדמות חקלאיות שנקנו על-ידי הברון דה-רוטשילד. שם משפחתו של אביה – מתתיהו לוי שונה למתתיהו מזרחי על-ידי האשכנזים שהתגוררו במקום. אביה של שושנה נישא לאלמנה, אמא לשלושה ילדים. נולדו להם שלושה ילדים והם גידלו את כל ששת הילדים כמשפחה אחת. החיים היו קשים, הילדים היו צריכים לעזור בפרנסת המשפחה ועבדו בחקלאות לפני לכתם לבית-הספר ואחרי הלימודים. שושנה עבדה בחקלאות מילדותה ומאוחר יותר בבניין. לאחר סיום בית הספר העממי, בהיותה בת ארבע-עשרה, מצאה שושנה עבודה בתל-אביב, אך עד מהרה חזרה הביתה לעתלית, עקב מות אחד מאחיה בתאונה.
בעתלית פגשה חברים מבית-השיטה שעבדו בחברת המלח. החברים (דויד שושני ובת ציון) הכירו לה את קבוצת החוגים ברעננה והיא הצטרפה ל"פועל" ול"הגנה".
בשנת 1936 הצטרפה שושנה לחברי הקבוצה ועבדה איתם בבניין ובכיפוף ברזלים. לאחר מכן עלתה עמם למעין-חרוד ולימים להתיישבות בבית-השיטה.
מתתיהו, אביה, התנגד להצטרפותה של שושנה לקיבוץ ומחק אותה מרשימת ילדיו. הקשר עם אביה חודש רק לאחר שלוש שנים כאשר נישאה לאברהם. בבית-השיטה נולדו לשושנה ואברהם עוזי, רמי, מיכל ואלון. העבודה היתה ערך עליון בחייה. נמרצת, חרוצה וחזקה עסקה בכל עבודה – במכבסה, באריזת ענבים בזמן הבציר, במטבח הילדים, באקונומיה, במחסן הכללי ובסוף במוסך הקטנועים של דניס. באקונומיה עבדה שושנה עשרים שנה וקמה כל בוקר בשעה 04.00.
במלחמת יום הכיפורים, בשנת 1973, נפל בנה אלון ביום הראשון למלחמה. עשרה ימים לאחר פרוץ המלחמה שושנה החליטה להמשיך בעבודתה באקונומיה ולא לשבת בבית להתאבל. שנים רבות ישבה והסתכלה באלבומיו ולא נוחמה. תמונתו של אלון עמדה מול עיניה גם ב"בית הפז" ובימיה האחרונים אמרה כי היא מתקרבת אליו.
שושנה התברכה במשפחה גדולה של שלושה-עשר נכדים וחמישה-עשר נינים. אחרון הנינים נולד שבעה ימים לפני שסגרה עיניה לנצח ועוד הספיקה לשאול ולדעת עליו.
שושנה היתה בעלת חוש הומור, חכמה, אנושית ונחרצת, שקיבלה את השינויים בקיבוץ בהשלמה ובאמונה, וברכה את הזכות שנפלה בחלה לחיות את חייה בקיבוץ.
שושנה נפטרה והיא בת תשעים ושלוש שנים.
 
הדפס דף זה