דף הבית > שמות > מנחם אורן

מנחם אורן

9.1.1909 -ג' באדר תשמ"ה 24.2.1985
שמריה שם האב
רבקה שם האם
סאנוק, גליציה היכן נולד(ה)
9.1.1909 תאריך לידה לועזי
כ"ט בטבת תרס"ט תאריך לידה עברי
ג' באדר תשמ"ה 24.2.1985 תאריך פטירה
חנה שם בן/בת הזוג
1947 הגעה ליישוב
עבודה בכרם, מדריך, עיתון,זייתיה עיסוק עיקרי
החלוץ מפלגה/תנועת נוער
1) שאול
2) ניצה
3) יוחנן
שמות הילדים
מנחם נולד בסאנוק, גליציה, לשמריה ורבקה ברגנבאום. שנות ילדותו הראשונות עברו עליו בבית סבו, לשם עקרה המשפחה מאחר שאביו נסע למרחקים, לשוויץ. כשפרצה מלחמת העולם הראשונה חזר האב, והמשפחה הטלטלה בנדודים ממקום למקום. מילדותו פגש מנחם עולמות רוח מגוונים: הסב הכניס אותו לעולם המסורת: אביו בעל השקפת עולם מתקדמת, דאג לחינוך רחב אופקים של ילדיו.
 
בגיל 17 נסעו מנחם ואחיו לוינה, ומנחם נרשם לבית מדרש לרבנים, לא מעט תחת השפעת הקשר ההדוק אל סבו. במסגרת זו למד גם באוניברסיטה. שותף בחיי תרבות עשירים, הצטרף למערכת עיתון יהודי ושם עוצב אורח המחשבה הפוליטי שלו. בתום הלימודים, ב-1932 החל ללמד בגימנסיה העברית במונקץ'. היה פעיל ב"החלוץ" וכך גילה את הנוער בכפרים הדלים של קרפטורוס. הדרכתו המסורה הביאה רבים מחניכיו לארץ והם שמרו על הקשר איתו.
 
ב-1938 נשא מנחם את חנה, תלמידתו, ועוד באותה שנה עלו ארצה, הקימו את ביתם בתל-יוסף ושם נולדו ילדיהם - שאול והתאומים ניצה ויוחנן. מנחם ביקש עבודת כפיים, אך שנה עבד בכרם, בשנה השנייה כבר נקבע מחצית היום כמדריך של הנוער העולה. אח"כ הצטרף לסגל המורים של "בית הספר המשותף, בעין-חרוד. ב"שבת השחורה" נלקח לרפיח, שם לימד עברית.
 
ב-1947 יצא מנחם לקפריסין להדריך קבוצות נוער במחנות. כעבור שנים התחיל בכתיבת ספר ובו ראינונות עם חניכיו לשעבר. הספר יצא לאור זמן קצר לפני מותו. בשובו מקפריסין התחיל ללמד באפעל והמשיך בכך כ-10 שנים. בזמן הפילוג בקבה"מ עבר מנחם עם משפחתו לבית השיטה. כאן הצטרף לחבר המחנכים של בית-הספר, מאוחר יותר לימד ב"אורנים", וכן הורה כל השנים בחוגי לימוד מגוונים של מבוגרים. יחד עם זה שמר בקנאות על עקרונו לעבוד יומיים בשבוע בזיתייה.
 
מותו של בנו בכורו שאול היה זעזוע עמוק, אך כוחות הנפש של מנחם עמדו לו. לעתים נדמה היה שהוא סועד את הבאים לנחמו. מנחם - מעיין שופע של ידע, כושר אינטלקטואלי, חכמה וחום אנושי. היה דמות מרכזית בבית השיטה. תמיד מוכן, גם במצב של בריאות לקויה בשנים האחרונות, להעניק מעצמו לזולת.
 
מדברי מנחם: "תקוותי במלותי ארצה, היו בדיוק מה שחיינו ואפילו יותר. התגשמו בארץ דברים מעבר לחלום".
 
מנחם נספה בתאונת דרכים בן שבעים ושש  
הדפס דף זה