דף הבית > שמות > בלה אדר

בלה אדר

1.9.1912 -2.10.1993 י"ז תשרי תשנ"ד
לייבל שם האב
שרה שם האם
אופצ'ינה, פולין היכן נולד(ה)
1936 שנת עליה
1.9.1912 תאריך לידה לועזי
י"ט אלול תרע"ב תאריך לידה עברי
2.10.1993 י"ז תשרי תשנ"ד תאריך פטירה
בית השיטה היכן נקבר(ה)
מוטל (מרדכי) שם בן/בת הזוג
ועדת חינוך, ועדת תרבות עיסוק עיקרי
1) נתנאל
2) שולה
3) שרה
4) פנינה
שמות הילדים
בלה נולדה בעיירה אופצ'ינה, בפולין להוריה לייבל ושרה. בת בכורה בין אחיות ואח.
לאביה היתה חנות בגדים, הוא היה פעיל מאוד בציבור ואמה עזרה לידו. הסב מצד האב היה שוחט בטומשוב, הסב מצד האם נהרג במלחמת העולם הראשונה בשעת הפצצת העיר כשספר תלמוד מונח לפניו. בלה למדה שמונה שנים בבית ספר כללי וסבלה מאוד מאנטישמיות. אחרי הלימודים למדה עברית בבת ספר "תרבות". הבית היה מסורתי, לא אדוק, הצטיין בהכנסת אורחים ובעזרה לנצרכים, אף כי הפרנסה היתה מצויה בדוחק. האווירה היתה ציונית ומילדות חלמה בלה על עלייה לארץ ישראל.
ב-1936 התגשם חלומה והיא עלתה באמצעות נישואין פיקטיביים. בני משפחתה נספו כולם בשואה. בלה הגיעה לקיבוץ תל-יוסף. לא היה קל להסתגל לתנאי החיים הקשים ולניכור החברתי, כי היא באה לבדה ללא קשר לקבוצת עולים. עמדה לה הצטיינותה כפועלת כדי להקל על קליטתה.
בתל יוסף הכירה את מוטל ויחד הקימו את ביתם. נולדו להם נתנאל, שולה, שרה ופנינה.
 ב-1952 עם הפילוג, עברו לבית-השיטה. בלה התערתה היטב בחברה. רב שנות העבודה עבדה עם ילדים. ב-1960 ריכזה את וועדת החינוך. היא נבחרה לוועדת תרבות, הקליטה, החברה, הארגון, וועדת הבריאות. גם שקדה להשלים את השכלתה. השתתפה בחוגי לימוד, למדה באוניברסיטה הפתוחה וב-1976 נשלחה לסמינר החצי שנתי באפעל.
מותו ללא עת של מוטל היה מכה קשה, אך בלה קיבלה את גורלה באומץ לב. בלה הקינה עממיות, מעשיות, ומאור פנים. בלה היתה אם מחנכת ואוהבת בשנותיה האחרונות, אחרי אירוע מוחי, היתה רתוקה לכיסא גלגלים.
 בת שמונים ואחת היתה במותה.
 
הדפס דף זה