דף הבית > שמות > אברהם אבישי

אברהם אבישי

2.10.1911 - 15.12.1987
יואל ברוך שם האב
אסתר רחל שם האם
בלובלין, פולין היכן נולד(ה)
2.10.1911 תאריך לידה לועזי
י' תשרי (ערב יום כיפור) תרע"ב תאריך לידה עברי
15.12.1987 תאריך פטירה
בית השיטה היכן נקבר(ה)
חנה אבישי שם בן/בת הזוג
מסגריה עיסוק עיקרי
1) ישי
2) סמדר
שמות הילדים
י' תשרי (ערב יום כיפור) תרע"ב
 כ"ד כסליו (ערב נר ראשון של חנוכה) תשמ"ח
2.10.1911 
  15.12.1987    
                                                      
אברהם נולד בלובלין, פולין, להוריו יואל ברוך ואסתר רחל, כצעיר הבנים. בן חצי שנה עבר עם משפחתו לווארשה. המשפחה היתה אדוקה מאוד, אך פתחה אשנב להשכלה. אביו התפרנס ממסחר ותעשייה ביתית. אברהם למד ב"חדר מתוקן" ובשיעורים פרטיים. בן שלוש-עשרה עלה אברהם עם הוריו ארצה. גם אחיו ואחותו עלו. אח אחר היה קומוניסט, עבר לרוסיה, ושם נורה בתקופת הטיהורים של סטלין. בירושלים למד אברהם בתלמוד-תורה "מזרחי" ובסמינר למורים "מזרחי". היה מורה בצפת ובחדרה.
 
ב-1934 נענה להצעה ללמד חלוצים עברית בגרמניה ובהולנד. כך הגיע לתנועת העבודה. רעיונות סוציאליסטיים כבר קיננו בו בעקבות תנאי החיים הקשים של המשפחה. אביו חלה, ואמו פרנסה את הבית מעבודות רקמה, בתנאי ניצול. בהולנד הכיר את חנה, וב-1936 חזרה יחד ארצה, לקבוצת החוגים, בה היתה חנה חברה. הקימו את ביתם ונולדו להם ישי וסמדר. אברהם עבד במחצבה, היה רכז קניות ו
 
ב-1945 גוייס למוסד לעלייה ב'. עסק בעיקר ברכישת אוניות וציוד. ב-1948 חזר הביתה והיה גזבר בשנות הצנע הקשות. אחרי כן עבד כחרט במסגרייה ומתוך כך הקים עם יוס את חרושת מתכת, כשהוא עוסק בעיקר בצד המסחרי. ב-1964 יצא עם חנה לשנתיים לאפריקה, במסגרת שירות החוץ. בלוסקה, בירת רודזיה הצפונית, הכין את השגרירות שלנו. לאחר מכן היה קונסול בזנזיבר. עם שובו חזר לחרושת מתכת ועסק בטיפוח הייצוא. ב-1972 עזב ופינה את מקומו לדור הצעיר. הצטרף ל"הוצאת הספרים של הקיבוץ המאוחד" כגזבר ואדמיניסטרטור. ב-1980 הקים את סרטיית הווידאו, בעיקר לצרכי בית-הספר ולבסוף עבר לעבוד בארכיון החגים, באיסוף חומר מעלוני הקיבוצים.
 
אברהם היה נעים הליכות, אמן יחסי הציבור, קפדן ומסור בכל תפקידיו. הוא ידע לשלב את ידיעותיו במקורות ישראל עם תרבות המערב, שלמד להכיר במשך חייו העשירים. נפטר ממחלה קשה, בן שבעים ושש היה במותו.
 
 
הדפס דף זה