דף הבית > שמות > חיים גלילי

חיים גלילי

1897-1983
ברצ'נקו שם משפחה קודם
נפתלי שם האב
נחמה שם האם
בריילוב, אוקראינה היכן נולד(ה)
1919 שנת עליה
1897 תאריך לידה לועזי
1983 תאריך פטירה
תל עדשים היכן נקבר(ה)
חנה גלילי שם בן/בת הזוג
אוגוסט 1923 הגעה ליישוב
1923-1983 חי(ה) ביישוב בשנים
1) חמדה
2) ישראל
3) נעמי
4) נפתלי
שמות הילדים

להוריו של חיים נולדו שבעה ילדים, חיים היה הצעיר מביניהם.חיים למד בבית ספר מקצועי לדפוסי יציקה ביקטרינוסלב. בשעות הפנאי ביקר במועדון הציוני בעיר. לאחר שנדלק בו הזיק הציוני עזב את יקטרינוסלב וחזר לבריילוב במגמה לעלות לארץ ישראל ולעסוק בחקלאות. 

סיפר חיים: " המורים בבית הספר, אשר חינכו אותנו להכיר את הטבע והסביבה על ידי טיולים ומשחקים שונים, היו מהמעוליםביניהם היה מורה אחד שביקר בארץ ישראל והוא סיפר לנו על ירושלים והכותל המערבי. בית הספר הוליד דור דוברי עברית. לימים כשגדלנו התחלנו לעסוק בפעולות ציוניות: ייסדנו ספריה עברית, היו לנו שעורי ערב לילדים שלא למדו בבית הספר, ולימדו אותנו עברית. הפעולה הצליחה כל כך שיכולת לראות ולשמוע ילדים, המטיילים ברחוב של העיירה ומדברים ביניהם עברית באופן חופשי- כמו בתל עדשים..."

ב1919 עלה חיים לארץ באונייה רוסלאן עם ראשוני העליה השלישית. הוא עבר לראש פינה ועבד בסיקול ובסלילת דרכים במושבה. משם עבר לגדרה ועבד בחקלאות אצל אחד האיכרים. מגדרה עבר חיים להתיישבות באום אל אליק (תל צור) ליד זכרון יעקב. כעבור 8 חודשים עזב את המקום ועבר לפתח תקווה לעבודה בפרדסים.  הוא הצטרף לגדוד העבודה ועבד בחפירת תעלות לניקוז מים ליד מבצר אנטיפטרוס. תקופה קצרה עבד בסלילת כביש חיפה-ג'דה (רמת ישי). לאחר זמן מה עבר חיים לבן שמן ועבד ביער הרצל. 

לחנה פוריסמן נישא ב1922 והם גרו בבן שמן. חיים התעניין בדבר מקום חדש להתיישבות. באותו הזמן ארגן המרכז החקלאי קבוצות מאנשי העליה השנייה והשלישית להתיישבות בתל עדש. חנה הכירה שתיים מהמשפחות שאושרו לקבלה, משפחת שפירא ואיתן. באוגוסט 1923 הגיעו לתל עדשים עם ראשוני המתיישבים

והקימו משק חקלאי. חיים היה בין מיסדיי אלומה.

הדפס דף זה