דף הבית > שמות > יעקב אפטקמן (ממנוב)

יעקב אפטקמן (ממנוב)

1895-1970
דוד שם האב
ורה שם האם
ברוסטוב, רוסיה היכן נולד(ה)
1913 שנת עליה
1895 תאריך לידה לועזי
1970 תאריך פטירה
תל עדשים היכן נקבר(ה)
מרים ממנוב שם בן/בת הזוג
1925 הגעה ליישוב
1925-1970 חי(ה) ביישוב בשנים
הנהלת המושב, מוכתר תל עדשים עיסוק עיקרי
1) יצחק
2) דוד
שמות הילדים

יעקב גר בסביבות הקווקזים וכמוהם ידע לרכב על סוס ולהשתמש ברובה. אביו נפטר בהיותו בן חמש ולכן היה חסר ידע ביהדות. ברוסטוב סיים יעקב את לימודיו היסודיים ונסע אל בן דודו בקובאן. שם היה עד גיל 16. בעלה של אחותו שהיה מורה, בא לבקרו בקובאן וסיפר לו על מוצאו היהודי וכי מקומו הטבעי צריך להיות בפלשתינה, שזקוקה לבחורים כמוהו, עזי-נפש וגיבורי חיל.

יעקב נסע לאודסה שם עלה על אוניה. בדרכו לארץ הגיע לטורקיה שם פגש אדם בשם ממנוב שהיו בידיו מסמכים חוקיים, לכן אימץ יעקב את השם ממנוב, לצורך עלייה בלתי חוקית לארץ ישראל. באוניה הכיר יעקב את חיה לבית זוטולובסקי, הם הגיעו ארצה ודרכיהם נפרדו אם כי הקשר נשמר.

יעקב עבד בבציר בכרמי ראשון לציון, רחובות וגדרה. כשפרצה מלחמת העולם הראשונה, הצטרף לארגון השומר. ועבר לעין-גנים, משם עבר לחדרה. יעקב חלה בקדחת ונאלץ לעבור לגליל. את דרכו החל בתל עדש ומשם עבר ליבנאל. הטורקים גירשו מארץ את חסרי הנתינות העותומנית ולכן הצטרף יעקב לצבא הטורקי, ועבד בסלילת כביש טבריה מסחה. בגין רדיפות אחרי אנשי השומר, נאסר יעקב עם עוד מספר בחורים בבית סוהר בירושלים. שהתכוונו להעבירם לדמשק, פרצו הבחורים את המחסום וברחו. כשהתקרבו האנגלים לירושלים, הלכו לקראתם והם נתפסו. כעבור זמן קצר שוחררו.

יעקב שמר בפרדסי ראשון לציון ובשנת 1918 התגייס לגדוד העברי. לאחר מאורעות תל חי, הגיע לשם ושהה במקום שנתיים. בשנת 1921 נישא לחיה זוטולובסקי. בתל חי נולד בנם הבכור, יצחק. 

עם הקמת שכונת בורוכוב, נקרא יעקב לארגן שם את השמירה. שם נולד בנם השני, דוד. יעקב התגייס למשטרה בתל אביב. לאחר שלוש שנים ב- 1925 החליט יעקב לעבור לתל עדשים. 

בשנת 1934 נפרדו יעקב וחיה. יעקב נישא בשנית למרים לבית גליק מחיפה שעברה לתל עדשים. יצחק בנו הבכור נשאר לגור עמו ועם מרים. 

במלחמת העצמאות התגייס יעקב לחייל האוויר הישראלי, בסיום המלחמה חזר לתל עדשים. 

במושב מילא תפקידים ציבוריים: הנהלת המושב במשך שנים רבות ומוכתר תל עדשים.

אישתו השניה מרים נפטרה בשנת 2000 ונקברה בתל עדשים.

הדפס דף זה