דף הבית > אודות

אלבום יזרעאל

 

אודות האתר

האלבום מספר ומתעד את סיפורם של יישובי העמק (קיבוצים ומושבים) בגבולותיו ההיסטוריים. (כמילות השיר "מבית אלפא לנהלל" ובהרחבה מערבה לכפר יהושע, שדה יעקב ואלונים, ומזרחה לבית השיטה). היישובים הנכללים באתר הם אלה שהוקמו עד להקמת המדינה.


לכל יישוב ישנה "תעודת זהות" מתי הוקם, מאיפה באו המתיישבים, מקור השם. יש קישור לאתר הנוכחי של היישוב במידה וקיים (אחריות לאתר ליישוב עצמו), וכן רשימת חברים. נכון להיום, חברים שחיו ביישוב לפחות חמש שנים עד לשנת 1948. לכל חבר ניתן להיכנס לדף אישי בו ישנה תמצית זהותו (היכן נולד, עליה לארץ, תאריכי לידה ופטירה, בן זוג, ילדים, עיסוקים וכן פרופיל קצר).

מילוי הדפים האישיים ייקח שנים רבות. אנו מקווים לבצע זאת בעזרת מתנדבים וכן הזנת חומר נוסף של פרטים אישיים שיושלם ע"י בני המשפחה, בדף הקשר שבאתר.


בהמשך נרחיב את רשימת היישובים לכלל יישובי המועצה האזורית עמק יזרעאל, וכן נרחיב את טווח השנים המתועדות.


אנו מצפים לראות באתר נדבך נוסף לעשייתו התיעודית והמוזיאלית של מוזיאון העמק, וכשרות נוסף לציבור לצרכי עבודות חקר, "שורשים" ועוד.

 

אלבום ראשונים, אלבום יזרעאל, מבוא

"העמק" איננו רק מושג של תהילה, שירים או ביצות. "זהו סיפור של אנשים צעירים שחשו בגדולתו של הרגע וידעו לעשות את הצעד הנכון". עמק יזרעאל נבנה ע"י אנשים צעירים, שעלו לארץ כחלוצים. כל אחד בדרכו ובדרך חבורתו הטביעו חותם, על המעשה הגדול - ההתיישבות בעמק. רצינו לתת לכך ביטוי, שם של מקום, תמונת חלוצים, שמות מייסדים.


בעבודת התחקיר, נתקלנו באי האחידות שבמעשה השימור והזיכרון. נעזרנו לכך בעיקר בארכיוני היישובים. מאוחר יותר נדרשנו להשלמות ע"י הפעלת בניהם של המייסדים שחיפשו ועזרו בתיעודו ושימורו של הזיכרון הקולקטיבי.


ישנם יישובים בהם הארכיון שמור ומסודר, ישנן תמונות, ישנם שמות. בישובים אחרים, אין צילום קבוצתי כולל ומייצג. ישנם ישובים בהם התחלפה האוכלוסייה במידה רבה, ויש קושי גדול לשוב ולשחזר את שמות המייסדים, וקשה עוד יותר להשיג תמונה מייצגת.


ביישובים אחרים, הקבוצה המיישבת, התחלפה כולה במהלך השנים, ופינתה מקום לקבוצה אחרת שבאה במקומה.


בכדי לתת לכל אלה ביטוי, עשינו ככל יכולתנו. זהו לא מחקר היסטורי, לא הגענו לכל העובדות, ובכל זאת מוצג כאן "פאזל" יישובי ואנושי, המייצג את פני הדור והתקופה.


נמשיך לאסוף חומר, שיאפשר העמקה נוספת והרחבת היריעה.

לו יהי האלבום לעדות ולזיכרון לאנשים שייצרו ובנו את העמק הנפלא הזה.

 

המוזיאון לראשית ההתיישבות בקיבוץ יפעת מתעד, מציג ומספר את סיפורם המופלא של מתיישבי העמק, החלוצים שהתיישבו בו בשנות העשרים של המאה העשרים, ועד הקמת המדינה.


המוזיאון מתרכז בסיפורם של הקיבוצים והמושבים בעמק, שמעשיהם היוו אות ומופת להתפתחות החברה הישראלית, ולעיצוב דמותה ותרבותה טרם הקמת המדינה.


מוזיאון העמק עוסק בסיפורו של עמק יזרעאל. המוזיאון נמצא בקיבוץ יפעת ובו נמצאת תצוגה מהגדולות בארץ בנושא ההתיישבות, המספרת את סיפור החלוצים בעמק בשנים 1911-1951 . בתצוגה: תמונות, חפצים, מבנים, בגדים, כלי עבודה, מחרשות, טרקטורים וכלי חקלאות מאז ועד היום. ההדרכה שמה דגש על סיפורים אישיים וסיפורי מקום.


הביקור וההדרכה במוזיאון מתמקדים במסרים ובערכים החברתיים והלאומיים כפי שבאו לידי ביטוי במעשה החלוצי: בצורך בלקיחת אחריות חברתית, בחשיבות ה"מעשה", יציקת תכנים יהודיים-חילוניים וטיפוח סובלנות, עזרה ושותפות גורל, ובראש ובראשונה בחיזוק הקשר בין עם לאדמתו.